Miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Konstancin-Jeziorna. Położone jest ok. 20 km na południe od centrum Warszawy. Na początek poznaliśmy historię papieru w Firmie "Konstans" Sp. z o.o. Firma powstała w 1994 roku i kontynuując tradycje dawnej Królewskiej Fabryki Papieru, a następnie Warszawskich Zakładów Papierniczych w Konstancinie-Jeziornie do lipca 2010 była producentem papieru, o najbogatszych tradycjach w Polsce. Tradycje papiernicze firmy sięgają XVIII wieku. W 1760 roku powstał w Jeziornie młyn papierniczy, któremu w XIX wieku został nadany tytuł Królewskiej Fabryki Papieru. Firma prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Następnie udaliśmy się w kierunku Parku Zdrojowego i Uzdrowiska. Uzdrowisko Konstancin zostało założone w 1917 roku. Najbardziej znanym obiektem Uzdrowiska jest Tężnia Konstancińska - inhalatorium na wolnym powietrzu służące profilaktyce oddechowej. Uruchomiona w 1979 roku, kilka lat po dokonaniu odwiertu źródła solanki w ramach poszukiwań geologicznych.
W czasie pobytu w fabryce papieru uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami produkcji papieru oraz mieli niepowtarzalną możliwość wykonać samodzielnie dwa arkusiki i pochwalić się nimi w domu. W tężniach zaś był czas na chwilę odpoczynku i pooddychania uzdrawiającym powietrzem.
Otrębusy
Wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.
Muzeum Motoryzacji otworzone zostało w 1995 r. w Otrębusach pod Warszawą. Obecnie wśród zbiorów znajduje się ok. 300 zabytkowych pojazdów. Najstarszym pojazdem jest traktor TITAN produkcji USA z 1895 r. Najstarszy pojazd ciężarowy: Mercedes z 1913 r. A osobowy FIAT z 1919 r. Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty , wózki dziecięce, rowery , motocykle, a także sprawne czołgi. W Otrębusach trudno było zdecydować się na co popatrzeć- tyle zabytkowych, pięknych pojazdów- nie tylko samochodów- zgromadzono w jednym miejscu. Aż szkoda, że muzeum jest tak ciasne i nie wszystko dało się dokładnie obejrzeć.
Czersk
Jedno z najstarszych miast na Mazowszu i stolica jednego z księstw dzielnicowych. Obecnie Czersk znany jest głównie z ruin średniowiecznego zamku książąt mazowieckich, które są główną atrakcją turystyczną tej małej miejscowości i równocześnie jednym z najcenniejszych zabytków na Mazowszu.
W Czersku oprócz możliwości zwiedzenia ruin średniowiecznego zamku, wdrapania się na wieżę i podziwiania pięknej panoramy okolicy, szczęśliwie trafiliśmy na wystawę machin oblężniczych i osoby przebrane w stroje z epoki. Można było popatrzeć jak ćwiczyli rycerską walkę przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej lub spróbować sił w walce na drewniane miecze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz