Sromów
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie zostało założone przez Juliana Brzozowskiego ludowego rzeźbiarza. W pierwszym pawilonie eksponowanych jest ponad 400 drewnianych rzeźb. W drugim pawilonie można obejrzeć oryginalne stroje ludowe, tradycyjne skrzynie łowickie, stare kredensy, pająki, wycinanki, obrazy oraz ruchomą scenę. W trzecim i w czwartym pawilonie znajduje się kolekcja 35 pojazdów konnych z okolic Łowicza.
Maurzyce
Skansen w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajduje się tu blisko 40 obiektów, które zlokalizowane są według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w.
Łowicz
Kaplica św. Karola Boromeusza jest stałą ekspozycją Sztuki Baroku w Polsce. Dział historii miasta i regionu otwiera ekspozycja archeologiczna. Spośród kilkunastu tysięcy obiektów w zbiorach Muzeum w Łowiczu ponad połowę stanowią eksponaty etnograficzne z terenu Księstwa Łowickiego.
Bazylika katedralna - barokowo-renesansowa, obecna forma ustalona została 1625-1658 wg projektu Tomasza Poncino na bazie wcześniejszej budowli gotyckiej, częściowo zniszczona 1939, odbudowana do 1949; trójnawowe wnętrze o bardzo bogatym wystroju barokowym, liczne kaplice z XVIII w.
Nieborów
W pałacu w Nieborowie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Bolimów
Bolimów jest osadą o bardzo starych tradycjach garncarskich. Produkcja naczyń glinianych stanowiła przez dziesiątki lat jedno z głównych zajęć miejscowej ludności. Niegdyś było tu nawet około 20 warsztatów garncarskich, natomiast do dnia dzisiejszego dotrwał tylko jeden - Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz