W dniu 24 września 2011 roku przeprowadzono Warsztaty historyczno krajoznawcze na trasie Niepokalanów-Sochaczew-Żelazowa Wola-Palmiry
Niepokalanów
Niepokalanów to klasztor-sanktuarium założony latem 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, który stanowił miejsce działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina. Od lipca 1931 r. działała w klasztorze Ochotnicza Straż Pożarna, złożona z braci zakonnych. Z przedwojennych budynków Niepokalanowa do czasów obecnych zachowały się tylko nieliczne. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. stara kaplica, zbudowana jesienią 1927 r., uważana za kolebkę klasztoru, gdyż w niej zakonnicy składali swoje śluby zakonne.
Sochaczew
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji.
Żelazowa Wola
Dworek w Żelazowej Woli zbudowany został około 1800 roku jako oficyna dworu Kacpra i Ludwiki Skarbków. Lewa oficyna dworu zamieszkana przez Chopinów po ślubie w 1806 roku była niedużym budynkiem murowanym. Chopin mieszkał tu z rodzicami, jego ojciec był nauczycielem dzieci Skarbków. Dwór spłonął, a oficynie nadano w 1929 r. bardziej reprezentacyjny kształt dworku polskiego z kolumnowym gankiem i urządzono w nim muzeum.
Granica
We wsi Granica znajduje się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów, należący do Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest tu także skansen budownictwa puszczańskiego (zrealizowana niewielka część planowanego tu niegdyś parku etnograficznego) i cmentarz wojenny z II wojny światowej w kształcie orła. Pochowani są tutaj polegli w dniach 16-17 września 1939 żołnierze 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich.
Palmiry
Cmentarz-mauzoleum Palmiry to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939-1943. Nad cmentarzem górują 3 krzyże posiadające zmienione proporcje – ich dłuższe ramiona mają symbolizować rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz